10th International Internet Tournament UAPA-2019

    M.Hlinka & L. Kekely                        (Slovakia)                 BTM Draw
      M.Hlinka & L. Kekely                       (Slovakia)                   Win
    Sebastían Palomo                          (Argentina)                       Win
  Alexander Avedisian                            (Uruguay)                   Win
    Branislav Djurasevic                         (Serbia)                    Win
    Valery  Kalashnikov                          (Russia)                       Win
     Valery  Kalashnikov                         (Russia)                  Draw
       Pavel Arestov                           (Russia)                   Win
        Andrzej Jasik                             (Poland)                       Win

Solution :Click in Diag

        Andrzej Jasik                               (Poland)                  Win
           Andrzej Jasik                             (Poland)                   Draw
        Andrzej Jasik                                 (Poland)                      Draw
       Andrzej Jasik                                (Poland)                  Win
           Andrzej Jasik                            (Poland)                    Win
        Andrzej Jasik                              (Poland)                       Draw
          Andrzej Jasik                             (Poland)                   Draw
   M.Hlinka & M.García          (Slovakia-Argentina)                      Draw
         Daniel  Keith                                  (France)                       Draw
    Valery  Kalashnikov                         (Russia)                  Draw
       Valery  Kalashnikov                       (Russia)                   Draw
           Marc Gelly                                 (France)                 BTM Draw
     P.Arestov & D. Keith                  (Russia-France)                  Draw
   P.Arestov & V.Lebedev                      (Russia)                    Draw
         Daniele Gatti                                (Italy)                       Win
      Daniele Gatti                                   (Italy)                 Draw
       Vladimir  Neistadt                        (Russia)                    Draw
    Vladimir  Neistadt                          (Russia)                     Win
     Valery  Kalashnikov                          (Russia)                  Win
       Valery  Kalashnikov                        (Russia)                      Draw
        Pavel Arestov                                  (Russia)                      Win
      Vladimir  Neistadt                           (Russia)                  Draw
       Petr Kiryakov                           (Russia)                    Win
   M.Hlinka & M.García  (Slovakia-Argentina)                       Draw
      Valery  Kalashnikov                         (Russia)                  Win
       Valery  Kalashnikov                         (Russia)                   Win
    Valery  Kalashnikov                          (Russia)                     Draw
       Peter S. Krug                               (Austria)                  Win
 Peter Krug & Mario García                  (Austria-Argentina)                    Win
    M.Hlinka & L. Kekely                         (Slovakia)                       Win
       Daniele Gatti                                     (Italy)                  Win
    L. Kekely & M. Hlinka                            (Slovakia)                   Draw
        Peter S. Krug                                    (Austria)                       Win

Solution : Click in Diag

      Peter S. Krug                                   (Austria)                  Draw
       Mikhail Croitor                            (Moldova)                   Draw
       Mikhail Croitor                                 (Moldova)                       Draw
       Mikhail Croitor                                 (Moldova)                   Draw
       Daniele Gatti                            (Italy)                   Win
    Vladimir Kuzmichev                             (Russia)                       Win
       Vladimir Kuzmichev                            (Russia)                  Win
       Vladimir Kuzmichev                            (Russia)                    Win
    Vladimir Kuzmichev                             (Russia)                       Draw
     Vladimir Kuzmichev                             (Russia)                   Draw
       Vladimir Kuzmichev                           (Russia)                    Draw
     Vladimir Kuzmichev                             (Russia)                     Draw
      Marc Gelly                                    (France)                  Draw
       Richard Becker                                  (USA)                    Draw
    Peter S. Krug                                     (Austria)                       Draw
      Daniele Gatti                                   (Italy)                  Win
 M. Campioli & M.Micaloni                             (Italy)                    Win
   P. Pavel & P. Kiryakov                              (Russia)                       Win
    János Mikitovics                              (Hungary)                  Win
       János Mikitovics                            (Hungary)                    Win
         Poul Rewitz                                  (Denmark)                   Win
         Poul Rewitz                                 (Denmark)                  Draw
   P. Arestov &  P. Rewitz                 (Russia- Denmark)                    Draw
  M. Micaloni & A. Rusz                       (Italy-Romania)                       Win

Solution: Click in Diag.Arias

       János Mikitovics                              (Hungary)                  Win
       Peter S. Krug                            (Austria)                    Draw
       Daniele Gatti                                        (Italy)                      Win
       Juan Cruz Arias                              (Argentina)                  Draw
       Harrie Grondijs                            (Netherlands)                    Draw
     Daniele Gatti                                    (Italy)                      Draw
            Marc Gelly                                  (France)                BTM Win
        Amatzia Avni                            (Israel)                   Win
      Daniele Gatti                                       (Italy)                     Draw
         Daniele Gatti                                    (Italy)                  Draw
       M.Hlinka & L. Kekely                            (Slovakia)                   Win
        Pavel Arestov                                    (Russia)   w                    Draw
      Daniele Gatti                                          (Italy)                  Draw
       Daniele Gatti                             (Italy)                   Win
         Daniele Gatti                                        (Italy)   r                    Draw
       Richard Becker                                  (USA)                  Win
       Pavel Arestov                            (Russia)                    Win
    János Mikitovics                              (Hungary)                 BTM Win
      M.Hlinka & L. Kekely                            (Slovakia)                  Win
    L. Kekely & M. Hlinka                             (Slovakia)                   Draw
       Leonid  Topko                                    (Ukraine)                       Draw
      János Mikitovics                              (Hungary)                  Win
     A. Pallier & P.Arestov                         (France-Russia)                    Win
  Geir Tallaksen Ostmoe                           (Norway)                       Draw
      János Mikitovics                              (Hungary)           Draw    b: N–>b8
          Jan Timman                            (Netherlands)                     Draw
      János Mikitovics                              (Hungary)                      Draw
    Luis Miguel González                              (Spain)                  Win
       János Mikitovics                            (Hungary)           Draw 0 Position a) bQf5>d3 b)-g7N
       Yochanan Afek                                        (Israel)              BTM  Win
       Yochanan Afek                                (Israel)                  Draw
   Y. Afek  & J.Mikitovics                  (Israel-Hungary)            Draw    with 6 Twins
          Amatzia Avni                                      (Israel)                      Draw
       Marco Campioli                                (Italy)                  Draw
       János Mikitovics                            (Hungary)                   Draw
     Michael  Pasman                                (Israel)                       Win
      Michael  Pasman                              (Israel)                   Draw
       Michael  Pasman                             (Israel)                    Draw
     Michael  Pasman                             (Israel)                       Draw
       Michael  Pasman                              (Israel)                  Win
       Michael  Pasman                          (Israel)                    Win
    Michael  Pasman                              (Israel)                       Win
      Michael  Pasman                              (Israel)                   Draw
       Michael  Pasman                            (Israel)                    Draw
      Michael  Pasman                                   (Israel)                       Draw
       Darko  Hlebec                                   (Serbia)                  Draw
         Alain Pallier                              (France)                   Win
        Vladimir Samilo                             (Ukraine)                     Win
      Vladimir Samilo                                 (Ukraine)                  Draw
          Alain Pallier                             (France)             BTM   Draw
        Manuel Vargas                                     (Spain)                     Draw
       Vladislav Tarasiuk                              (Ukraine)                  Draw
       Vladislav Tarasiuk                            (Ukraine)                    Win
    Vladislav Tarasiuk                             (Ukraine)                       Draw
       Peter Gyarmati                                (Hungary)                 BTM Win
          Marcel Dore                            (France)                    Win
           Marcel Dore                                   (France)                       Win

 

    M. Ilic & B. Djurasevic                              (Serbia)                   Win
       Paul Muljadi                               (México)                   Draw
 J.Timman & M. García     (Netherlands -Argentina)                       Win
  P. Gyarmati & M. García                    (Hungary-Argentina)                  Draw
       Vladislav Tarasiuk                              (Ukraine)                   Win
    Michael  Pasman                                (Israel)                      Win

x