7th International Internet Tournament UAPA

 

     P. Arestov & A.Zhukov                        (Russia)                  Win
    M.García & M.Hlinka                  (Argentina-Slovakia)            Win b) pd3–> d4
    P. Arestov & A.Zhukov                     (Russia)                      Win
   M.Minski & Ali O. Pandar                 (Germany-Turkey)                   Win
   M.Minski & Ali O. Pandar             (Germany-Turkey)                    Draw
    Valery Kalashnikov                           (Russia)                     Win
        Pavel Arestov                                  (Russia)                   Win
         Andrzej Jasik                              (Poland)                    Win
           Andrzej Jasik                              (Poland)                       Win
      Andrzej Jasik                                  (Poland)                  Win        Andrzej Jasik                             (Poland                   Draw
          Andrzej Jasik                              (Poland)                       Draw

Solutions:Click in Diag.

      Harrie Grondijs                              (Netherlands)                   Win
   J.Timman & M.García                (Netherlands-Argentina)                    Win
    P. Arestov & A.Zhukov                              (Russia)                      Draw
      P. Arestov & A.Zhukov                             (Russia)                   Draw
     I. Aliev & M. Minski                  (Azerbajyan -.Germany)                    Win
            Marc Gelly                            (France)                      Win
  D.Gurgenidze & M.Minski               (Georgia-Germany)                  Draw
       Steffen S Nielsen                            (Denmark)                    Win
          Peter S.Krug                              (Austria)                       Win
       Peter S.Krug                                     (Austria)                   Win
       Peter S.Krug                            (Austria)                    Win
Peter Krug & Mario García             (Austria-Argentina)                   Draw
         Peter S.Krug                                       (Austria)                  Draw
       Peter S.Krug                            (Austria)                    Draw
      M. Minski & H. Waelzel                          (Germany)                       Draw
      Zoilo R. Caputto                              (Argentina)                   Win
    Geir Sume T. Ostmoe                       (Norway)                    Win
  B.Buyannemekh M.Garcia              (Mongolia-Argentina)                     Win
       Oleg Pervakov                                  (Russia)                   Win
       Oleg Pervakov                            (Russia)                    Win
  P. Arestov & M. García &              V.Tarasiuk                       Win

Solutions:Click in Diag.

       Martin Minski                          (Germany)                   Win
       János Mikitovics                            (Hungary)                   Win
      A. Shpakovsky                           (Russia)                       Win
      Daniele Gatti                                  (Italy)                  Win
     L.& V. Katsnelson                              (Russia)                    Win
     L.& V. Katsnelson                              (Russia)                       Win
      P. Arestov & D. Keith                      (Russia-France)                 Draw
       Valery Kalashnikov                            (Russia)                    Win
   Emil Melnichenko                        (New Zealand)                      Win
M.García & B.Buyannemekh (Argentina-Mongolia)                   Draw
    Bizya Buyannemekh                            (Mongolia)                    Draw
    Vladislav Tarasiuk                          (Ukraine)                       Draw
       Daniele Gatti                                        (Italy)                   Win
       Marco Campioli                              (Italy)                    Draw
    Valery Kalashnikov                              (Russia)                      Draw
      Valery Kalashnikov                              (Russia)                   Win
        Franco Bertoli                               (Italy)                    Draw
P.Arestov& B.Buyannemekh        (Russia-Mongolia)                   Win
      Bosko Miloseski                              (Macedonia)                   Draw
       Daniele Gatti                            (Italy)                    Draw
        Daniele Gatti                              (Italy                   Draw
      Daniele Gatti                                     (Italy)                   Win
          Daniele Gatti                                           (Italy)                    Draw
     Pavel Arestov                                    (Russia)                       Win
         Marc  Gelly                                        (France)                   Draw
       Peter S. Krug                            (Austria)                    Win
    Luis Miguel González                              (Spain)                       Win

xxxx