8th International Internet Tournament UAPA

        Peter S. Krug                                   (Austria)                   Draw
       Peter S. Krug                            (Austria)                    Draw
    M. Hlinka & L.Kekely                   (Slovakia)                  BTM Draw
          Peter S. Krug                                  (Austria)                   Win
       Peter S. Krug                            (Austria)                    Win
           Peter S. Krug                             (Austria)                       Win

Solutions: Click in Diag.

      M. Hlinka & L.Kekely                         (Slovakia)                   Win
         Peter S. Krug                             (Austria)                    Win
         Pavel Arestov                                  (Russia)                       Win
  M.Hlinka & P. Arestov                  (Slovakia-Russia)                   Draw
        Pavel Arestov                              (Russia)                      Win
    M. Garcia &  M. Hlinka             (Argentina-Slovakia)                    
       Daniele  Gatti                                     (Italy)               BTM Win
       Marco Campioli                               (Italy)                    Win
          Pavel Arestov                              (Russia)                        Win
   P. Arestov & A. Zhukov                      (Russia)                  Draw
V.Kalashnikov & P.Arestov               (Russia)                   Draw
        Andrzej Jasik                           (Poland)                      Draw
    P. Rewitz  & S.Nielsen                          (Denmark)                   Win
P .Arestov & D. Keith                       (Russia-France)                    Win
    M. Garcia &  M. Hlinka             (Argentina-Slovakia)                       Win
      P. Arestov & A. Zhukov                        (Russia)                   Win
    P .Krug & M.García                    (Austria-Argentina)                    Win
          Pavel Arestov                          (Russia)                       Win
        Daniele  Gatti                                   (Italy)                   Win
       Daniele  Gatti                                   (Italy)                    Draw
        Zoilo  Caputto                                  (Argentina)                      Win
      Daniele  Gatti                              (Italy)                   Draw
       Daniele  Gatti                            (Italy)                    Draw
         Daniele  Gatti                            (Italy)                       Win
      P. Arestov & A. Zhukov                      (Russia)                   Win
P. Arestov & A.Zhukov &  N.Griva (Russia-Ukraine)                    Win
    M. Garcia &  M. Hlinka               (Argentina-Slovakia)   Draw-b)wpg4->f3 -bpf3->f4
      Andrzej Jasik                                (Poland)                   Win
       Andrzej Jasik                                 (Poland)                    Win
          Marc Gelly                                        (France)                    BTM Win
      Andrzej Jasik                                   (Poland)                   Draw
       Andrzej Jasik                                 (Poland)                    Win
      Andrzej Jasik                                    (Poland)                       Win
       David  Blundell                               (Gales)                   Win
       David  Blundell                             (Gales)                    Win
      David  Blundell                              (Gales)                BTM Draw
       Richard Becker                                (USA)                   Win
       Peter S. Krug                               (Austria)               BTM Draw
      Daniele  Gatti                             (Italy)                       Win
     P .Krug & M.García                    (Austria-Argentina)                   Win
       Andrzej Jasik                             (Poland)                    Win
        Andrzej Jasik                              (Poland)                    Win
 S.Kirderman & M.Minski                  (Austria- Germany                  Win
       Harrie Grondijs                            (Netherlands)                    Win
    Harrie Grondijs                            (Netherlands)                       Win
      Vladimir Samilo                                    (Ukraine)                   Win
    Alexander Stavriestky                              (Russia)                    Win
      Mario Micaloni                          (Italy)                       Win
      Alexey Sochnev                                   (Russia)                   Win
       Valery Kalashnikov                            (Russia)                  Win
    Valery Kalashnikov                         (Russia)                        Draw
        Luis M. González                             (Spain)                 Win
       János Mikitovics                               (Hungary)                    Win
         Petr Kiryakov                         (Russia)                       Draw
      Valery Kalashnikov                               (Russia)                BTM Win
       Valery Kalashnikov                           (Russia)                    Draw
         Franco Bertoli                                   (Italy)                 BTM Draw

Solutions:Click in Diag.

   U.Sayman & M.Minski                (Turkey-Germany)                   Draw
   U.Sayman & M.Minski                (Turkey-Germany)                    Draw
    S. Nosek & J.Polasek                          (Rep.Checa)                       Win
J.Timman & M. García          (Netherlands-Argentina)                   Win
       Steffen Nielsen                            (Denmark)                    Draw
    Pavel Arestov (c)                              (Russia)                      Win
     M.García &V.Tarasiuk          .c 6th Ty of UAPA (c)                   Win
V.Tarasiuk P.Krug M.García   1.p 6th Ty of UAPA (c)                    Draw
        A. Avedisian                                     (Uruguay)                       Win
      Alexander Avedisian                            (Uruguay)                   Win
            Marc  Gelly                                    (France)                    Draw
       Pavel Arestov                              (Russia)                       Win
   M. Minsk & H. Waelzel                        (Germany)                   Win
       Igor Yarmonov                             (Ukraine)                    Win
    Alexander Avedisian                         (Uruguay)                      Draw
      Marc  Gelly                              (France)                   BTM Win
      L. Kekely & M. Hlinka                            (Slovakia)                    Win
     Rainer Staudte                           (Germany)                      Draw
P. Murdzia &M. Minski                       (Poland-Germany)                   Draw
       Vladislav Tarasiuk                            (Ukraine)                    Win
    Vladislav Tarasiuk                              (Ukraine)                       Draw
        Poul  Rewitz                                (Denmark)                   Win
        Poul  Rewitz                            (Denmark)                    Draw
       Poul  Rewitz                                  (Denmark)                       Draw